25 maja zapraszamy na ryneczkowe wiosenne grilowanie
21.05.2013 - 25 maja zapraszamy na ryneczkowe wiosenne grilowanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wywiad z dietetyczką Joanną Stępięń

Wywiad:

 

O zdrowej żywności mówi się ostatnio coraz częściej, ale co to tak naprawdę jest i jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie opowie nam Joanna Stępień – dietetyk.

Co to w ogóle jest zdrowa żywność?

Na początku należy zaznaczyć, że pojęcie te jest umowne, ponieważ nie ma w Polsce opisu definiującego ten termin. Najczęściej pod pojęciem tym rozumiemy żywność wytworzoną bez udziału środków ochrony roślin, konserwantów oraz innych sztucznych dodatków. Czasami do grupy tej zaliczamy produkty o obniżonej kaloryczności, bądź o niskiej zawartości cukru czy tłuszczu.

Dlaczego człowiek miasta potrzebuje zdrowej żywności?

Niestety większość z nas, nie ma świadomości, że tak naprawdę „jesteśmy tym co jemy”.

Powinniśmy pamiętać, że nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania szeregu witamin i składników mineralnych, których niestety fast foody i przetworzona żywność nie są w stanie nam dostarczyć. Warto wrócić do korzeni żywienia, sięgać po świeże owoce i warzywa,  kasze, pełne ziarna, ryby, chude mięso, nabiał i zdrowe tłuszcze.

Podczas Wiosennego Festynu na Ryneczku wspomniała Pani o bombie witaminowej. Co to tak naprawdę jest?

Pod tym określeniem tak naprawdę kryje się mnóstwo produktów przede wszystkim warzyw, owoców czy kiełków. Jest to jak największa kumulacja przyswajalnych witamin i składników mineralnych przy jak najmniejszej objętości (w przypadków osób odchudzających się również kaloryczności) produktów czy potraw. Najlepszym przykładem wspomnianych bomb witaminowych są koktajle, skomponowane z owoców, warzyw z takimi dodatkami jak olej tłoczony na zimno, zarodki pszenne, siemię lniane i wiele innych.